Mucize  Besin: Spirulina

NASA ev ESA astronotların uzay seyahatlerindeki beslenmelerinde Spirulina yosun kullanılıyor. Birleşmiş Milletler açlıkla mücadelede Spirulina’dan faydalanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Cenevre’deki bir toplantıda “Spirulina çocuklar ve yetişkinler için sağlıklı bir besindir.” açıklaması yaptı. (1993) IIMSAM açlıkla mücadele kapsamında yaklaşık 90.000 Kenya'lıyı Spirulina ile besledi.

Video yükleniyor...

Spirulina'nın Önemi ve Faydaları

Spirulina Yosun Faydaları

Spirulina düşük yağ ve kalorili, kolesterolsüz, bütün temel amino-asitleri içeren bir protein kaynağıdır. Şeker hastalığı ve anemi gibi hastalıklarla mücadelede ve hava kirliliğinin bünye üzerinde yarattığı zayıflatıcı etkilerin önüne geçilmesinde önemli katkılar sağlar. Antioksidan unsurlar içerdiği için, yaşlanmanın yanısıra, kanser, artirit, katarakt gibi sağlık sorunlarının da temel bir faktörü oldukları düşünülen oksijen bazlı radikal hücrelere karşı da bağışıklık kazandırıcı etkisi bulunmaktadır. Dahası, Spirulinada bulunan gamma-linolenik asit yağ birikintilerinin çözülmesine yol açar, kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olur ve kötü kolesterolü düşürür. A.B.D. Ulusal Kanser Enstitüsü (National Cancer Institute) Spirulinadaki sulfolipidlerin ayrıca HIV (AIDS)’e karşı da dikkat çekici ölçüde aktif olduklarını açıklamıştır. Spirulina’nın düzenli dozlarda alınması anti-viral faaliyetleri hızlandırır, bağışıklık sistemlerini teşvik eder, böbrek toksisitesini azaltır ve radyasyon kaynaklı hastalıklarının şiddetini azaltır.

Hindistan’da en az 150 gün süresince yemeğe karıştırılmış olarak günde 1 gram Spirulina verilen 5000 okul öncesi çocukta vitamin A eksikliğinin % 80’den % 10’a düştüğü bildirilmektedir. Bu miktarın günlük β-Karoten (A vitamini) ihtiyacını karşıladığı bildirilmiştir.

Çin’de bir hastanede 2-6 yaşlarında ve beslenme bozukluğu, gece terlemesi, ishal ve kabızlık sorunları olan 26 çocuk 1,5 gram Spirulina, 12 gram arpa filizi, B1 vitamini ve çinko içeren diyetle kısa sürede düzelmiş, bunun sonucunda Spirulina’nın çocuklar için sağlıklı bir gıda olduğu belirtilmiştir. Ayrıca günlük alınan 3-6 tablet Spirulina, tokluk hissi vermede ve diyet süresince alınamayan besin elementlerinin karşılanmasında önemli rol oynamaktadır.

Spirulina dünyada bilim çevrelerince "Süper Gıda", "Mükemmel Gıda" ve "Mucize Gıda" olarak adlandırılan bir besindir. Dünya üzerinde birçok ülkede yıllardır güvenle kullanılan bir besindir. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletlerin de "Spirulinanın çocuklar ve yetişkinler için sağlıklı bir besin kaynağı" olduğuyla ilgili açıklamaları vardır. Spirulina üzerine yapılmış birçok pozitif bilimsel çalışma mevcuttur. NASA astronot besini olarak Spirulina kullanmaktadır. BM Afrika’da açlıkla mücadelede Spirulina kullanmaktadır. Ekibimizin yaptığı bilimsel çalışmalar ve uluslararası yapılan bilimsel yayınları da ülkemize kazandırmaya devam etmekteyiz.

Önemi

- Doğadaki en zengin ve yüksek oranda protein içeren doğal bir besin kaynağıdır.

- Doğadaki en zengin E vitamini kanyağıdır.

- Doğadaki en zengin beta-karoten (provitamin A) kaynağıdır.

- Yüksek oranda fikosiyanin ve GLA içerir.

- En yüksek oranda klorofile sahip yeşil sebzelerden 22 kat fazla klorofil içerir.

- Doğadaki en zengin B12 kaynağıdır.

- Omega3 ve Omega6 yağ asitleri içermektedir.

- Ispanaktan 58 kat fazla organik demir içerir.

- Ağırlığının %1'ini en önemli doymamış yağ asidi olan GLA oluşturur.

- Doğadaki en zengin antioksidan kaynaklarından biridir.

 

Faydaları

- Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde,

- Protein, vitamin ve mineral eksiğinin giderilmesinde,

- Enerji ihtiyacının karşılanmasında,

- Yorgunluk ve stresin vücuttan uzaklaştırılmasında,

- Böbrek ve karaciğer toksisitesinin azaltılmasında,

- Yaşlanma etkilerinin geciktirilmesinde,

- Radyasyonun vücuttan uzaklaştırılmasında,

- Tansiyonun dengelenmesinde,

- Cilt problemlerinin giderilmesinde,

- Derideki gözenekleri açarak cildi rahatlatmaya,

- Önemli miktarda vitamin E içermektedir ve güçlü antioksidan özelliği vardır.

- Cildi ve saçı beslemeye ve canlandırmaya,

- Vücut üzerinde rahatlatıcı etki yapmaya, düzenli kullanımında kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olmaya,

- Kolesterol ve şekerin normal seviyede tutulmasına yardımcı olan muhteşem bir doğal besindir.
Bağlantılar

 • AKUATİK
  Spirulina'yı 2006'dan beri doğal ortamında sizin için üretiyoruz. Spirulina yosun hakkında daha detaylı bilgiler bulabileceğiniz kurumsal web sitesi.
 • ALGAMAX
  %100 doğal Spirulina yosun bitkisel kapsül formunda...
  ALGEE
  %100 doğal Spirulina ile hazırlanmış dermokozmetik ürünleri...
 • Facebook Sayfası
  AKUATİK Sağlık Köşesi
  Instagram Sayfası
  AKUATİK
  Twitter Sayfası
  AKUATİK