Mucize  Besin: Spirulina

NASA ev ESA astronotların uzay seyahatlerindeki beslenmelerinde Spirulina yosun kullanılıyor. Birleşmiş Milletler açlıkla mücadelede Spirulina’dan faydalanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Cenevre’deki bir toplantıda “Spirulina çocuklar ve yetişkinler için sağlıklı bir besindir.” açıklaması yaptı. (1993) IIMSAM açlıkla mücadele kapsamında yaklaşık 90.000 Kenya'lıyı Spirulina ile besledi.

Video yükleniyor...

Spirulina ile ilgili yazılar

Spirulina platensis bilimsel çalışmalardan bazıları

 

“Spirulina bir moda ürünü değildir”
Spirulina platensis fotosentetik, tek hücreli, mikroskobik su yosunu türüdür. Spirulina, insanlık için çok önemli bir türdür ve yıllardır Avrupa’da, Amerika’da ve Uzakdoğu’da güvenle kullanılmaktadır. Spirulina üzerine yapılan ulusal ve uluslararası yüzlerce bilimsel çalışma vardır. Dünyada 20'den fazla ülkede üretimi yapılmakta ve 75 civarı ülkede tüketilmektedir.

1974 yılında Birleşmiş Milletler - Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO) Dünya Gıda Konferansı’nda Spirulina’nın geleceğimizin en iyi gıdası olduğunu açıklamıştır. 1981 yılında ABD’in, Gıda ve İlaç Bakanlar Kurulu (FDA) Spirulina’yı “En iyi besin takviyesi” olarak tanımıştır. 1993 yılında Uluslararası Gıda Konferansında “En iyi doğal besin” ödülüne layık görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1993 yılında Cenova-İsviçre’de “Birçok nedenden dolayı yararlı olan Spirulina herhangi bir risk olmadan çocuklara verilmesi uygundur” açıklaması yapmıştır.

Maalesef ülkemizde son yıllarda moda ürünlere çok ilgi gösterilmektedir. Herhangi bir moda ürünü sadece ticari amaçla piyasaya çıkarılmakta ve güçlü bir reklam stratejisiyle en çok talep edilen ürün haline getirilmektedir. Bu tür ürünlerin bilimsel dayanağı olmadığı ve satıcıları tarafından gerçek faydalarından çok daha fazla abartıldığı için kullanıcıların beklentileri de haklı olarak çok büyük olmaktadır. Bu da peşisıra hayal kırıklıklarına neden olmaktadır. Sonuçta bu tür ürünler kısa sürede piyasadan silinip gitmektedir. Oysaki Spirulina, bir moda ürünü değildir. Spirulina’nın faydaları bilimsel verilere dayanır ve bilimin modası olmaz. Bu nedenledir ki Japonya’da 50 yaş üstü insanların %73’ü düzenli olarak Spirulina kullanmaktadır.

Spirulina %70 oranında zengin protein içerir. Bunun yanında demir, çinko, selenyum, mangan, bakır, krom, B, C ve E vitaminlerini de içermektedir. Spirulina ilaç değildir. Fotosentetik, bitkisel bir formdur. %100 doğaldır, kimyasal içermez. Kullanımında doz aşımı yoktur. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Bilim adamları Spirulina’nın 2,5 milyar yıldır DNA’sının değişmediğini kabul etmektedir. Yeşil sebzelerde bulunan doğal pigmentler Spirulina’da zengindir. Bu yüzden sebze yemekten hoşlanmayan çocuklar için de muhteşem bir besin kaynağıdır.

Mustafa UZUNAĞAÇ
Su Ürünleri Mühendisi
Bağlantılar

 • AKUATİK
  Spirulina'yı 2006'dan beri doğal ortamında sizin için üretiyoruz. Spirulina yosun hakkında daha detaylı bilgiler bulabileceğiniz kurumsal web sitesi.
 • ALGAMAX
  %100 doğal Spirulina yosun bitkisel kapsül formunda...
  ALGEE
  %100 doğal Spirulina ile hazırlanmış dermokozmetik ürünleri...
 • Facebook Sayfası
  AKUATİK Sağlık Köşesi
  Instagram Sayfası
  AKUATİK
  Twitter Sayfası
  AKUATİK